Tajemnice Sieci

OPOWIADANIA

Tu możesz przeczytać inne opowiadania z serii „Tajemnice Sieci”, które nie znalazły się w książce. Opowiadania pochodzą ze zbioru Zaufać czy Sprawdzić? Zbiór opowiadań o dezinformacji w świecie.

 

Autorzy: Adam Wierzbicki i Magdalena Wilczyńska

Ilustracje: Ewelina Garbula
Redakcja: Karolina Macios
Ćwiczenia: Magdalena Wilczyńska i Adam Wierzbicki

 

Opowiadania są dostępne na licencji CC BY-ND 4.0.

Dalej znajdziesz opisy wszystkich rozdziałów. 

Wybierz rozdział, który chcesz pobrać lub

Kuchenka mikrofalowa – powolna śmierć?

Czy to prawda, że kuchenki mikrofalowe są niebezpieczne dla zdrowia? A może fake newsy można znaleźć już we własnej kuchni? 


Aleks, Zosia, Kuba i Natalia będą podążać za tropem fałszywych informacji i pokażą jak je zweryfikować. Sprawdź z naszymi bohaterami gdzie leży prawda.

Niesamowite wakacje Olego

Gdy wszyscy w klasie otrzymują od Olego zdjęcia z jego niesamowitych wakacji, nikt nie podejrzewa, że może być to sprawa dla młodych detektywów. 


Rozmazane tło? Dziwne ujęcie? Jak poznać czy to zdjęcie jest prawdziwe? Sprawdź z naszymi bohaterami jak przeprowadzić śledztwo na temat fałszywych obrazów.

Gry wideo wzmacniają 
Twój mózg!

Najłatwiej uwierzyć w informacje, które są dla nas wygodne. Tylko czy na pewno to dobry pomysł? Nasi bohaterowie na własnej skórze przekonają się, do czego może doprowadzić wiara we wszystko co znajdziemy w internecie. 

 

Czemu na jednej stronie piszą tak, a na innej inaczej? Jak wygląda cały obraz sytuacji? Przekonaj się z naszymi bohaterami czy faktycznie gry wideo pomogą Ci w nauce i dowiedz się jak sprawdzać niepełne i selektywne informacje.

Fact-checking dla zagranicznej dziennikarki

Młodzi detektywi trafiają na śledztwo z prawdziwego zdarzenia. Fałszywe informacje o uchodźcach z Ukrainy znajdują się w całym Internecie. Żeby to sprawdzić muszą zweryfikować to z rzeczywistością i dotrzeć do źródła informacji. Sprawdź z nimi na czym w praktyce polega praca fact-checkerów i dziennikarzy.  

Boty i trolle atakują!

Tysiące komentarzy, miliony udostępnień… Czy naprawdę wszystko co znajdziemy w sieci napisali ludzie? Młodzi detektywi ruszają tropem botów i trolli internetowych, by dowiedzieć się o nich więcej. Sprawdź z nimi, którym użytkownikom internetu można zaufać.